Dlaczego w Mysłowicach ciągle śmierdzi dymem ?

Na to pytanie można odpowiedzieć jednym zdaniem.

Władze samorządowe od lat nie realizują należycie swoich ustawowych obowiązków.

Robią dużo, ale mogły by zrobić znacznie więcej niewielkim wysiłkiem i nakładami. Mogły by, gdyby chciały, ale chyba nie chcą – skoro nie robią. Mało tego, same naruszają przepisy, które mają za zadanie chronić nasze życie i zdrowe. Dodatkowo marginalizują realne i efektywne działania, które mogą pomóc mieszkańcom w samodzielnym działaniu. Wygląda na to, że prezydent nie mogąc zrzucić tych zaniechań na poprzednika, po wielu latach rządzenia miastem stara się wykpić sytuację żartując, że smog to jakaś fanaberia grupki oszołomów, bo przecież kiedyś to była mgła, czym tylko pogarsza wizerunek naszego miasta. Mieszkańców zmęczonych życiem w warunkach, które niszczą ich zdrowie i jakość życia nie interesują żarty, tylko konkretne zaplanowane i konsekwentnie realizowane działania władz samorządowych dla ich wspólnego dobra. Ale po kolei. Przyjrzymy się wielu faktom i podsumujemy 8 ostatnich lat działań antysmogowych w Mysłowicach. To będzie długa podróż, ale tylko tak można zrozumieć dlaczego mogło być tak dobrze, a ciągle jest tak źle.  

Nie podlega dyskusji, że podstawowym źródłem smrodu jaki dusi mieszkańców, jest dym z kominów pochodzący ze spalania węgla, drewna i całej reszty wysokoenergetycznych dodatków w nisko-sprawnych kotłach. Znaczna część tych kotłów na dzień dzisiejszy nie powinna być w ogóle użytkowana, co wynika bezpośrednio z uchwały antysmogowej. Kto ich używa, popełnia wykroczenie i powinien podlegać sankcjom karnym łącznie z aresztem do momentu, aż zaprzestanie ich używania – kropka.

Czytaj dalej Dlaczego w Mysłowicach ciągle śmierdzi dymem ?

Czy mieszkańcy zdążą wymienić kotły i uniknąć kar?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w raporcie ze spotkania Zespołu konsultacyjnego ds. ochrony powietrza i zieleni z dn. 18.10.2021 r.

Tym razem Zespół poświęcił całe spotkanie na sprawy związane z ochroną powietrza. Ze strony Urzędu Miasta w spotkaniu uczestniczył Bogdan Sablik i Katarzyna Naczyńska- Budnik z Wydziału Ochrony Środowiska. Ze strony Mysłowickiego Alarmu Smogowego udział wzięli Aleksandra Nowicka, Piotr Grabowski i Jerzy Bryk. W spotkaniu uczestniczyła także przedstawicielka Rady Dzielnicy Centrum.

Na spotkaniu omówiono następujące tematy:

Czytaj dalej Czy mieszkańcy zdążą wymienić kotły i uniknąć kar?

Konsultacje na niby

Czy 3200 podpisów sprzed 5 lat  złożonych w formie nieczytelnej kserokopii można stawiać na równi z oryginalnymi podpisami zebranymi w odpowiednim czasie?

Prezydent Dariusz Wójtowicz nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Zarówno on jak i jego radca prawny dowodzą, że przeprowadzając konsultacje w sprawie kopalni działał zgodnie z prawem.

Jednak zarówno mieszkańcy jak i część radnych czuje się okłamanych i oszukanych zatwierdzonym przez Wójtowicza rozstrzygnięciem konsultacji. Uważają, że prezydent swoimi działaniami nadszarpnął respekt do siebie jako przedstawiciela wspólnoty samorządowej jak i zdeprecjonował samo narzędzie konsultacji, które dla mieszkańców są ważnym sposobem partycypacji społecznej i instytucją demokracji obywatelskiej.

Czytaj dalej Konsultacje na niby

Kto nie dostanie w tym roku dopłaty do wymiany kotła?

Urząd miasta poinformował w ostatnich dniach, że wznawia podpisywanie umów na dopłaty do wymiany kotłów. Prezydent dumnie ogłosił to na swoim facebooku 2.08.2021 r hasłem „Walczymy ze smogiem”. – niestety nie dodał, że z powodu zapisów PONE który urzędnicy opracowali w zeszłym roku pieniędzy z pożyczki będzie mniej i ponad 200 mysłowickich rodzin dopłaty w tym roku nie dostanie.

Czytaj dalej Kto nie dostanie w tym roku dopłaty do wymiany kotła?

Podsumowanie sukcesów w realizacji programu Czyste powietrze.

 Od listopada 2019 roku mieszkańcy Mysłowic korzystają z gminnego punktu rządowego programu dopłat „Czyste powietrze”.

Prezydent Miasta Mysłowice zawarł stosowne porozumienie i otworzył gminny punkt wsparcia, jako jeden z pierwszych w Polsce.

Czytaj dalej Podsumowanie sukcesów w realizacji programu Czyste powietrze.

Dlaczego atakiem zaprzecza się faktom?

Drodzy mieszkańcy Mysłowic, 

Odpowiadając na zarzuty zamieszone w publikacji na portalu facebook miasta Mysłowice w dniu 13 lipca 2021 r o godz. 13:30 , a także w piśmie nr KS.030.1.2021.KN z dn. 13.07.2021 podpisanym przez Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza w sprawie podawania nieprawdziwych informacji dotyczących okoliczności realizacji programów dopłat do wymiany kotłów w roku 2021 konieczne jest przedstawianie niewygodnych dla autorów zarzutów faktów. 

Przedstawione na stronie Mysłowice – profilu publicznym informacje stanowią w dużej części opinie, nieodnoszące się do faktów.

Miejski portal nie wyjaśnia mieszkańcom Mysłowic, dlaczego około 600 domostw wciąż czeka na podpisanie umów o dopłaty i nie może rozpocząć inwestycji, a także, kiedy zostaną zaproszeni na podpisanie umów.

Czytaj dalej Dlaczego atakiem zaprzecza się faktom?

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego

W dniu 15.07.2021 r. odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Śląskiego z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego reprezentującymi alarmy smogowe z woj. śląskiego. Mysłowicki Alarm Smogowy reprezentował Jerzy Bryk.

Czytaj dalej Spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego

Jak wygląda realizacja programów dopłat do wymiany kotłów?

Drodzy Mieszkańcy, zastanawiamy się jak to jest, że z jednej strony nigdy nie było tylu pieniędzy na dopłaty do wymiany kotłów, a z drugiej mieszkańcy nie mogą się o te pieniądze doprosić. Poniżej przedstawiamy niewygodną prawdę na ten temat.

Czytaj dalej Jak wygląda realizacja programów dopłat do wymiany kotłów?

Zagadnienia na spotkanie Zespołu 18.11.2019 r.

Zagadnienia na spotkanie ZCP –  18 listopada 2019 r. godz. 17:00

Poniżej przedstawiamy zagadnienia jakimi zajmujemy się na powołanym przez Prezydenta Miasta Mysłowice Zespole który ma na celu wypracowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Mysłowicach.

Czytaj dalej Zagadnienia na spotkanie Zespołu 18.11.2019 r.