Spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego

W dniu 15.07.2021 r. odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Śląskiego z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego reprezentującymi alarmy smogowe z woj. śląskiego. Mysłowicki Alarm Smogowy reprezentował Jerzy Bryk.

Czytaj dalej Spotkanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego

Zagadnienia na spotkanie Zespołu 18.11.2019 r.

Zagadnienia na spotkanie ZCP –  18 listopada 2019 r. godz. 17:00

Poniżej przedstawiamy zagadnienia jakimi zajmujemy się na powołanym przez Prezydenta Miasta Mysłowice Zespole który ma na celu wypracowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Mysłowicach.

Czytaj dalej Zagadnienia na spotkanie Zespołu 18.11.2019 r.

Spotkanie z mieszańcami i Radą Dzielnicy Wesoła

Rada Dzielnicy Wesoła zorganizowała spotkanie poświęcone wyłącznie problemowi smogu.  Choć działania na rzecz poprawy jakości powietrza wpisane są w statuty mysłowickich dzielnic, to nic się w tej materii nie działo. Mamy nadzieję, że przykładem Wesołej pójdą inne dzielnice. Dziękujemy Panu Wojciechowi Piątkowi za inicjatywę. Czytaj dalej Spotkanie z mieszańcami i Radą Dzielnicy Wesoła

Złożyliśmy petycję do Zarządu Woj. Śląskiego ws. skrócenia terminów w uchwale antysmogowej

Uchwała antysmogowa obowiązuje od 1 września 2017 r. Od tego czasu wiele się zmieniło. Mamy programy wsparcia których wcześniej nie było. Obowiązki wynikające z przepisów, w tym dyrektywy CAFE zobowiązują władze do działań w zakresie poprawy powietrza ” tak szybko jak to możliwe”. Dlatego w imieniu śląskich alarmów smogowych złożyłem petycję do Zarządu Województwa Śląskiego o skrócenie terminów na wymianę zatruwających nas urządzeń grzewczych.

Relacje prasowe: Dziennik Zachodni, Super Express, TV Katowice

2019-06-18 Urząd Marszałkowski odpowiedź na petycję

Wdrażamy program edukacyjny do wszystkich mysłowickich szkół!

Na spotkaniu Zespołu ds. czystego powietrza 7 marca 2019 r. Prezydent Dariusz Wójtowicz zaakceptował propozycję złożoną przez Jerzego Bryka z Mysłowickiego Alarmu Smogowego dotyczącą wdrożenia programu edukacyjnego do wszystkich mysłowickich placówek oświatowych.

Czytaj dalej Wdrażamy program edukacyjny do wszystkich mysłowickich szkół!

Spotkanie dla mieszkańców na temat wsparcia dla termomodernizacji. Tym razem w Kosztowach

Na ostatnim spotkaniu 18.03.2019 na mysłowickim Janowie mieszkańcy nie zmieścili się z sali. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu tym tematem. Jako społecznicy wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, gdyż jeśli mieszkańcy chcą likwidować przestarzałe kotły i korzystać z dostępnych form wsparcia to trzeba im w tym pomóc!.

Dlatego już 1 kwietnia 2019 r. organizujemy kolejne spotkanie. Tym razem w Kosztowach, w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Chromika 3 ( dawne gimnazjum) o godz. 18:30. Na spotkanie zaproszeni są doradcy z WFOŚiGW w Katowicach, Urzędu Skarbowego w Mysłowicach i Urzędu Miejskiego.

Będziemy mówić o programie Czyste powietrze, uldze termomodernizacyjnej oraz gminnych dopłatach. Spotkanie jest całkowicie bezpłatne. Chcemy aby mieszkańcy mogli jak najwięcej dowiedzieć się o tym skąd i jak pozyskać pieniądze, bo czasu jest coraz mniej. Zgodnie z uchwałą antysmogową najstarszych kotłów, tzw. kopciuchów można używać jeszcze przez 2 zimy. Potem ich używanie będzie nielegalne. Może się skończyć podobnie jak jeżdżenie samochodem bez dopuszczenia do ruchu. To tylko pozornie dużo czasu, gdyż dobre firmy budowlane mają często odległe terminy, a będzie z tym jeszcze gorzej bo do wymiany są tysiące pieców. Jest oczywiste, że ceny tych usług również będą rosły wraz z zapotrzebowaniem. Dlatego nie ma co odkładać na później tego co nieuniknione i zająć się sprawą już teraz, bo lepszych programów wsparcia, jak zapowiedział rząd, już nie będzie.

Kliknij aby pobrać ulotkę. Możesz ją samodzielnie wydrukować i zaprosić sąsiada.

Tak było na spotkaniu w Janowie 18 marca 2019 r.