Raport ze spotkania Zespołu 7.10.2019 r. wraz z pytaniami na spotkanie 18.11.2019.

Zagadnienia na spotkanie ZCP –  7 października 2019 r. godz. 17:00 

Poniżej przedstawiono zestaw zagadnień wraz z odpowiedziami Urzędu Miasta. Kolorem niebieskim oznaczono odpowiedzi udzielone pisemnie, a fioletowym doprecyzowanie ze spotkania. Na czerwono komentarze na kolejne spotkanie.

1.Ile jest na terenie miasta Mysłowice lokali ogrzewanych urządzeniami na paliwa stałe z rozbiciem na piece w lokalach i pozostałe.

Ad.1- zgodnie z informacją udzieloną przez MZGK w zasobach Zakładu jest 19 budynków posiadających zewnętrzne centralne ogrzewanie, 8 budynków ogrzewanych jest z lokalnych kotłowni w tym 3 budynki z węglowych a 5 budynków z kotłowni gazowych.Pozostałe lokale w budynkach gminnych ogrzewane są indywidualnie, w tym ok. 80 procent lokali wyposażonych jest w ogrzewanie węglowe a ok. 20 procent lokali wyposażone jest w ogrzewanie gazowe, elektryczne lub OZE. Precyzyjne określenie ilości i klasy jednostek grzewczych w lokalach indywidualnych, na dzień dzisiejszy jest niemożliwe, ponieważ dotychczas nie były prowadzone takie analizy.

W tym roku kotłownie węglowe w tych 8 budynkach powinny być usunięte. Prace są w trakcie.

Ile dokładnie jest „pozostałych” lokali? Kiedy i w jaki sposób zostanie wymienione ogrzewanie indywidualne w pozostałych 80% lokali? Jaki pomysł na wsparcie dla tych ludzi ma Miasto? Oprócz kotłowni w budynkach są jeszcze kotłownie w miejskich spółkach np. w ZOMM na Miarki. Kotłownia na Miarki kopci cały rok. Ile jeszcze jest takich kotłowni i kiedy zostaną zlikwidowane?

2. Ile kontroli i interwencji wykonała w tym roku Straż Miejska ( do końca września, w związku z przepisami dot. ochrony powietrza)

Ad.2- Informacja zostanie przedstawiona przez przedstawicieli SM.

372 kontrole

3. Na początku roku składaliśmy wniosek o przystąpienie gminy Mysłowice do rządowego programu Stop Smog. Czy gmina przystąpiła jeśli nie to dlaczego.

Ad.3- Gmina nie przystąpiła do programu Stop Smog ze względu na brak środków własnych zabezpieczonych w budżecie miasta na ten cel.

Do uzyskania dofinansowania potrzeba 30 % wkładu własnego i o to trzeba wnioskować do radnych.  
– środki Urzędu Marszałkowskiego dla Mysłowic to 110 000 PLN 
– Rada miasta/Prezydent mają zostać poinformowani o finansach przez Pana Sablika.
Z pisma wynika, że z budżetu miasta nie przeznaczono na dopłaty ani złotówki, a na obsłużenie złożonych wniosków potrzeba ponad 800 tys. których nie ma.  Wnioskujemy o zidentyfikowanie mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym którym należy w 100% sfinansować termomodernizację oraz pilne podjęcie działań w celu zabezpieczenia środków finansowych na ten cel. Prosimy o wyjaśnienie jak władze miasta zamierzają rozwiązać ten problem.

4. Ile przedszkoli wzięło udział w konkursie Marszałka dot. oczyszczaczy powietrza. Jakie działania podjęło miasto w celu wsparcia i zachęcenia dyrektorów placówek.

Ad.4- Wszyscy dyrektorzy placówek przedszkolnych zostali poinformowani o konkursie i do niego przystąpili, zabezpieczając w swoich budżetach środki na serwisowanie oczyszczaczy.

Przedszkola wystartowały w konkursie.

Z uwagi na to, że żadne z mysłowickich przedszkoli się nie zakwalifikowało prosimy o wyjaśnienie: jakie dokładnie wsparcie zostało udzielone placówkom, dlaczego wnioski zostały tak słabo ocenione, czy w związku z tym miasto zakupi oczyszczacze do placówek i kiedy to nastąpi ( jest to jedna z deklaracji przedwyborczych Prezydenta). Lista rankingowa tu.

5. W okresie zimowym chcemy przeprowadzić pomiary stężenia pyłów i CO2 w szkołach i przedszkolach (wybranych). Czy możemy liczyć na jakieś wsparcie od miasta, jeśli tak to jakie.

Ad.5- Na spotkaniu doprecyzujemy zakres ewentualnego wsparcia.

Pomiary w szkołach, ustalimy datę spotkania i co jest potrzebne : 
– papiery dla sprzętu i osoba posiadająca uprawnienia 
– czas pomiaru i kto to będzie pilnował,
– planowany termin luty, marzec
Prosimy doprecyzowanie o jakie uprawnienia i dokumenty do sprzętu dokładnie chodzi. Termin zostanie ustalony dopiero po zarezerwowaniu sprzętu, gdyż ten będzie wypożyczony.

6. Inwentaryzacja źródeł ciepła. Czy i kiedy gmina zamierza przystąpić do programu ZONE (https://zone.gov.pl/). Prezydent w deklaracjach przedwyborczych słusznie zauważył, że inwentaryzacja to podstawa dalszych działań. Obecnie są gotowe narzędzia i rozwiązania z których można skorzystać i to zrobić wykorzystując zasoby kadrowe np. Straży Miejskiej (skoro zdemontowano monitoring to strażnicy którzy go nadzorowali są chwilowo wolni ?) Więcej o inwentaryzacji i programie ZONE na stronie izby kominiarzy.

Ad.6- Temat zostanie poddany pod duskusję podczas posiedzenia Zespołu.

Miasto rozważa to i będzie osobne spotkanie z kominiarzami ( początek listopada ), zostanie nam przesłana konkretna data spotkania.

Jest 12 listopada i brak informacji w tej sprawie. Prosimy o przyśpieszenie działań.

7. Czy miasto zamierza zagęścić sieć pyłomierzy airly oraz czy abonamenty na obecne urządzenia będą przedłużone. Prezydent w deklaracjach przedwyborczych powiedział „Sensory mierzące poziom pyłów PM10 i PM2,5 powinny być zainstalowane w każdej dzielnicy. To one pozwalają poznać najbardziej zanieczyszczone miejsca dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja”

Ad.7- Pytanie zostało przekazane do Kancelarii Prezydenta.
Czujniki, prezydent się zastanowi i ustosunkuje. 
Prosimy o konkretną deklarację w tej sprawie. 

8. Akcja „List od Prezydenta” – czy będzie to realizowane jak tak to kiedy.

Ad.8- Z informacji uzyskanych w KP akcja jest realizowana.

Przekazano nam list z prośbą uwagi do listu na kancelaria@mysłowice.pl lub akaminska@um.myslowice.pl

List jest w trakcie konsultacji. 

9. Zmiana miejskiego programu wsparcia tak aby obejmował tylko mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych. Jakie działania należy podjąć aby pilnie zmienić regulamin miejskiego programu i zarezerwować środki w budżecie na przyszły rok.

Ad.9- Zgłosić projekt takiej zmiany w Regulaminie określającym zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizycznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w lokalach i budynkach mieszkalnych na terenie miasta Mysłowice- przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, do Komisji Gospodarki Miejskiej,Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Lokale mieszkalne np w kamienicy też mogą się ubiegać o dofinansowanie, brak barier dla mieszkań.

Wnioskujemy o skierowanie programu wyłącznie dla mieszkań, zwiększenie budżetu odpowiednio do potrzeb aby obsłużyć na bieżąco wszystkie wnioski i zmienić system składania i rozpatrywania aby nie było to w cyklu rocznym  a na bieżąco. Czas od złożenia wniosku do podpisania umowy nie może być dłuższy niż 2 tygodnie. Powinna też być dopuszczona możliwość zrealizowania inwestycji przed otrzymaniem dofinansowania.

10. Istnieje konieczność podjęcia tematu w mediach w tym miejskich. Postulujemy aby wspólnie zabrać się za pisanie artykułów i publikowanie raz w tygodniu w mediach miejskich zanim te wszystkie działania o których była mowa na poprzednim spotkaniu ZCP będą relizowane. Obecnie najbardziej pilne jest informowanie o uchwale antysmogowej i dostępnych programach wsparcia.

Ad.10- Temat został przekazany do Kancelarii Prezydenta.

W przyszłym tygodniu spotkanie w dyrektorem odpowiedzialnym za kampanię medialną w temacie smogu. Dostaniemy zaproszenie.

Brak odzewu w tej sprawie. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji.

11. Jak wygląda realizacja punktów z poprzedniego spotkania ZCP.

Ad.11- Realizacja zagadnień zostanie omówiona  podczas posiedzenia Zespołu. 

Omówiono 

12. Czy wobec braku gminnego programu wsparcia ( w tym roku z powodu obcięcia funduszy dotację dostały zaledwie 22 osoby) miasto zamierza uruchomić stały punkt obsługi programu Czyste powietrze?

Ad.12- Tak.

 Czyste powietrze, na spotkaniu w Katowicach ustalono że w piątek o 11, Prezes Bednarek z Panem Prezydentem podpiszą umowę o współpracę.
Od 13 listopada działa punkt w UM Mysłowice. Temat uważamy za zrealizowany.

13. Jakim budżetem dysponuje obecnie Straż miejska na badanie próbek popiołu. W szczególności czy „zapewnienie” o przekazaniu środków na ten cel zostało zrealizowane.

Ad13.- Informacja zostanie przedstawiona przez przedstawicieli SM.

13) 3000 złoty na próbki, około 6 próbek.

Pierwotnie była to kwota 10 000 zł. Została zmniejszona do zera i potem zwiększona ale tylko do 3000. Wnioskujemy o zarezerwowanie na ten cel co najmniej 50 tys zł na przyszły rok 2020.

Ponadto przedstawiciele Mysłowickiego Alarmu Smogowego poruszyli następujące tematy:

13) Metropolitalny Fundusz Solidarnościowy -szansa na pozyskanie środków przez miasto.

Urzędnicy  obiecali sprawdzić. Liczymy na odpowiedź na kolejnym spotkaniu.

Prosimy o informację czy i jakie środki miasto pozyska z tego programu.

Ustalono termin kolejnego spotkania na 18 listopada 2019.

Autor: admin

Mysłowicki Alarm Smogowy - Razem o czyste powietrze!

Dodaj komentarz