Spotkanie z mieszańcami i Radą Dzielnicy Wesoła

Rada Dzielnicy Wesoła zorganizowała spotkanie poświęcone wyłącznie problemowi smogu.  Choć działania na rzecz poprawy jakości powietrza wpisane są w statuty mysłowickich dzielnic, to nic się w tej materii nie działo. Mamy nadzieję, że przykładem Wesołej pójdą inne dzielnice. Dziękujemy Panu Wojciechowi Piątkowi za inicjatywę.
Spotkanie okazało się bardzo potrzebne. Przez 2 godziny dyskutowaliśmy na różne tematy. Mieszkańcy zgłosili ważne problemy którymi powinny się zająć przede wszystkim władze miasta i Pan Dariusz Wójtowicz – Prezydent Mysłowic, a są to:
– brak informowania o terminach wymiany pieców wynikających z uchwały antysmogowej. Mieszkańcy nie są świadomi tych obowiązków. Potrzebna jest porządna ogólnomiejska kampania informacyjna.
– brak informowania o rządowych programach dopłat. Częstą motywacją do wymiany pieca jest jego awaria. Ludzie nieświadomie kupują urządzenia na węgiel, co zamyka im drogę do dotacji np. na docieplenie. Mysłowice potrzebują porządnego punktu konsultacyjnego i infolinii w zakresie rządowych dopłat. Potrzebują wiedzy, że takie w ogóle są.
– brak wsparcia dla lokatorów budynków wielorodzinnych. Obecnie żaden rządowy program wsparcia nie obejmuje tej grupy. Potrzebna jest pilna reforma gminnego programu wsparcia tak aby wspierał wymianę pieców w mieszkaniach. Niestety Prezydent Wójtowicz obciął środki finansowe i w tym roku wynosiły jedynie 110 tys zł. co starczyło na ok. 30 wniosków. W zeszłych latach środki te były również za małe, ale np. w 2018 wynosiły 355 tys. Postulujemy aby budżet tego programu wynosił 1% budżetu miasta ( czyli ok. 4 mln zł). aby wymienić ogrzewanie w lokalach.
– brak programu wsparcia dla najuboższych. Obecne programy wsparcia wymagają aby najpierw wydać swoje pieniądze a potem czekać na zwrot.
– mieszkańcy zgłaszali zastrzeżenia do działań Straży miejskiej. Działania te są określane jako nieskuteczne. „Straż była tam 4 razy a on dalej kopci i truje” Straż miejska sprawdza jedynie czy są spalane odpady, a przecież mamy cały szereg przepisów Kodeksu wykroczeń które można zastosować aby zdyscyplinować mieszkańca ( np. art. 51, 90, 91, 145). Takie podejście do tematu jest szkodliwe i wymaga pilnej zmiany.

Pragnę podziękować Aleksandra Nowicka i Andrzej Ryt za pomoc w przygotowaniu spotkania. Jako społecznicy którym zależy na czystym powietrzu w Naszym mieście mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu spotkanie w tym roku. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z Radami Dzielnic i Mieszkańcami.
Jerzy Bryk

Autor: admin

Mysłowicki Alarm Smogowy - Razem o czyste powietrze!

Dodaj komentarz