Programy dopłat do termomodernizacji

W tym dziale znajdziesz informacje o dostępnych programach dopłat. (ostatnia aktualizacja 30.04.2021)

Mamy obecnie kilka różnych programów wsparcia które dodatkowo mogą być ze sobą połączone a wsparcie zsumowane. Warto przeczytać bo czasu jest coraz mniej. Już tylko do końca 2021 roku można używać kotły starsze niż 10 lat i domowe piece tj. kchloki.

Informacje na ten temat znajdziesz tu: powierze.slaskie.pl – polecamy uważną lekturę tej strony, zwłaszcza w zakresie obowiązków wynikających z uchwały antysmogowej. Kto nie zastosuje ograniczeń, nakazów lub zakazów uchwały antysmogowej podlega karze grzywny od 500 do 5000 zł ( na post. art . 334 ustawy Prawo ochrony środowiska). Od stycznia 2022 r. straż miejska będzie mogła nałożyć mandat za użytkowanie pieca, który nie będzie spełniał uchwały antysmogowej. Mandat będzie mógł być nałożony wielokrotnie, dopóki piec nie będzie spełniał obowiązujących norm.

Jak dostać pieniądze na wymianę ogrzewania i docieplenie?

Mamy tu dwie opcje. Pieniądze z programów rządowych i z gminy. 

Programy rządowe to przede wszystkim Czyste powietrze i ulga termomodernizacyjna. Programy te są bardzo przystępnie opisane na stronach: czystepowietrze.gov.pl  oraz wymienpiec.pl. 

W połowie 2020 r.  PCzP przeszedł fundamentalne zmiany. Został połączony z programem Mój prąd i uproszczony. Jest także wsparcie dla lokali. To w praktyce zupełnie nowy program dlatego jeśli jeszcze kilka miesięcy temu Cię odstraszył, warto teraz do niego wrócić.  W Urzędzie Miasta przyjmowaniem wniosków do Programu Czyste Powietrze i pomocą dla mieszkańców zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska tel. 575 001 992 który mieści się na ul. Strumieńskiego. Program CzP jest przeznaczony wyłącznie dla domów jednorodzinnych i lokali, ale tylko wtedy gdy jest ich w domu nie więcej niż 2 i mają osobne KW. Są dwa poziomy wsparcia, podstawowy i podwyższony. Osoba która składa wniosek nie może przekraczać dochodu w wys. 100 000 zł  ( podstawa obliczenia podatku z PIT). Brany jest pod uwagę dochód tylko wnioskodawcy, chyba że łapie się na podwyższone wsparcie wtedy wszystkich domowników ( i trzeba też uzyskać zaświadczenie z MOPS o dochodach). Na dotację łapią się wydatki poniesione do 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Na realizację prac jest 30 miesięcy i można rozliczać etapami, tj. najpierw trzeba wymienić źródło ciepła, potem można okna, docieplenie domu, drzwi, itp.

Program gminny

Tu z dopłaty mogą skorzystać zarówno mieszkańcy domów jak i lokali w budynkach wielorodzinnych.

Informacje o programie gminnym są dobrze ukryte. Należy ich szukać na stronach BIP  Urzędu miasta.  Pod poniższymi linkami jest dostępny regulamin w którym na końcu jest wzór wniosku ze wszystkimi załącznikami:

Regulamin dopłat z Urzędu Miasta Mysłowice

Zmiana regulaminu

Usługa w systemie SEKAP – tu jest najlepszy opis tego programu.

Na sesji Rady Miasta 29.04.2021 r. został przyjęty nowy regulamin likwidujący dopłaty do kotłów węglowych, oraz progi dochodowe. Zmiany wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym. Projekt uchwały znajdziecie pod tym linkiem. 

Wnioski do gminnego programu dopłat można składać do końca czerwca u Pana Bogdana Sablika – Biuro Obsługi Mieszkańca zaraz po prawej od wejścia. Nr tel. 575 001 996. Na rok 2021 Rada Miasta przeznaczyła 1,5 mln zł, ale w wyniku rozpatrzenia naszej petycji Rada Miasta jednomyślnie dołożyła jeszcze 3.5 mln zł .  Czyli w sumie na 2021 r. jest do wydania na ten cel równe 5 mln zł. Starczy to na ok. 700 dotacji.  Jednak warto się pośpieszyć, gdyż o przyznaniu środków decyduje kolejność złożonych wniosków.  Zgodnie z regulaminem urząd powinien rozpatrzyć wniosek w 30 dni roboczych, ale tego terminu nie dotrzymuje. Dlatego im wcześniej złożycie wniosek tym lepiej. Na umowę czeka się przeciętnie 3-4 miesiące,  a inwestycję trzeba w tym roku zrealizować i rozliczyć. W 2020 roku na ten cel przeznaczano w sumie 3,2 mln – co powinno starczyć na ok. 450 dotacji. Niestety ostatecznie zrealizowano tylko 357 umów. Zatem wydano faktycznie tylko ok 2,7 mln zł. Na pytanie jak możliwe, że jednocześnie pół miliona przepadło i 155 wniosków nie zostało niezrealizowanych prezydent i urzędnicy nie udzielają odpowiedzi. Nie wiemy też na co poszły te „zaoszczędzone” pieniądze.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach czytać tego wszystkiego można skorzystać z pomocy licznych firm które pomagają w zdobyciu środków. Za 200 zł pomaga wypełnić wniosek np. Fundacja Europejski Instytut Outsorcingu z Orzesza.

Przykład: Jan pali węglem. Chce podłączyć gaz i założyć piec gazowy. 
ma następujące koszty:
– opłata za przyłączenie do gazowni – 2500 zł
– zrobienie przyłącza do domu z projektem 3500 zł
– założenie pieca gazowego, wkładu kominowego i podłączenie do starej instalacji – 14000 zł
Razem 20 000 zł
Wydatki musi mieć udokumentowane fakturami.
Jan mało zarabia i łapie się na 2 poziom dofinansowania, 
Z urzędu miasta można dostać na kocioł z montażem 80% kosztów max 8000 zł. Czyli załóżmy że fakturę kocioł i montaż ma na 10 000 zł to dostanie 8000 zł zwrotu z UM.
 Z Czystego powietrza może dostać max 75% kosztów na „kotłownię gazową” która obejmuje w zasadzie wszystko co robił: czyli przyłącze gazowe, piec i modernizację instalacji. Ale że już dostał 8 000 zł z miasta to wykazuje 12000 zł czyli może dostać 9000 zł. Razem dostanie w takim razie 17 000 zł, zostaje 3000 zł które wykaże w uldze termo czyli odzyska z nich 17% tj. jakieś 500 zł. 
Zatem cała inwestycja kosztuje go ostatecznie 2500 zł. 
Gdyby miał wyższe dochody i łapał się do 1 poziomu wsparcia to z Czystego powietrza dostał by 5400 zł ale z ulgi by odliczył 1100 czyli kosztowało by go to 5500 zł. 
 

Jeśli zastanawiacie się jakie rozwiązanie wybrać, to zdecydowanie polecamy takie ogrzewanie które nie ma komina. ’Polityka energetyczna Polski do roku 2040″ zakłada odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r a na wsiach do 2040 r. https://www.gov.pl/web/klimat/minister-kurtyka-polityka-energetyczna-polski-do-2040-r-udziela-odpowiedzi-na-najwazniejsze-wyzwania-stojace-przed-polska-energetyka-w-najblizszych-dziesiecioleciach 

Dlatego węgiel nie ma przyszłości i może się okazać tak, że będziecie musieli te ekogroszki wyrzucić zanim skończy się ich techniczny żywot.

Najtańsza obecnie w użyciu jest pompa ciepła, są też na to największe dopłaty. Generalnie z dopłatami koszt inwestycji wychodzi bardzo podobnie jak zmiana na gaz. Jest to już dojrzała i coraz tańsza technologia. Warto z niej skorzystać – choć nie dla każdego będzie odpowiednia. Jak dom jest dobrze ocieplony i ma nowe okna śmiało można montować.  Solidną dawkę wiedzy na ten temat znajdziesz na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/akademiaczystegopowietrza/

Ile będzie kosztować ogrzewanie można policzyć kalkulatorem na stronie https://ekodom.edu.pl/ lub wymienpiec.pl.

 

Finansowanie działań termomodernizacyjnych i odnawialnych źródeł energii

Przyszłość (która już nadeszła) to ciepło systemowe albo pompy ciepła + fotowoltaika.

Jeszcze lepiej jest jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną. Za mniej niż 30 tys zł możemy mieć instalację PV z górnej półki o mocy 5 KWp. I teraz uwaga: 5000 zł dostajemy z mojego prądu, resztę odliczamy od podatku i odzyskujemy 19%, a na całość bierzemy preferencyjny kredyt w PKO BP lub BOŚ na 10 lat oprocentowany 4.5%. Czyli mamy instalację PV nie wydając ani złotówki oszczędności i płacąc raty w wysokości dotychczasowych rachunków za prąd. Dzięki temu mamy swój prąd który w systemie opustów (póki co są do 2035 r) możemy magazynować w sieci i odbierać kiedy potrzebujemy. Tym sposobem możemy mieć prąd za darmo cały czas i nawet ogrzewać nim dom . Dom bez rachunków jest możliwy!!! 

 

Zapraszamy do oglądnięcia filmów dlaczego nie warto już montować kotła na paliwa stałe.

 

Dodaj komentarz